«Οι Σειρήνες τραγουδούν» στο Γυμνάσιο του Νοσοκομείου Παίδων

Στο πλαίσιο της αδελφικής σχέσης που έχει αναπτύξει το ΚΓΑ με το Γυμνάσιο του Νοσοκομείου Παίδων «Αγία Σοφία», η μουσικός του σχολείου μας Ματίνα Βενετιάδου και οι μαθητές της Α΄ Λυκείου απέστειλαν με πολλή χαρά την πολυβραβευμένη ταινία τους stop-motion animation «Οι Σειρήνες τραγουδούν ακόμα».

Η προβολή των «Σειρήνων» έδωσε αφορμή για συζήτηση και ενδιαφέρουσες ερμηνείες στους μαθητές του Γυμνασίου του Νοσοκομείου Παίδων και την έμπνευση για τις υπέροχες δημιουργίες του, που λάβαμε με πολλή συγκίνηση και ευγνωμοσύνη και αναρτούμε εδώ!

Θερμά συγχαίρουμε και ευχαριστούμε τους αισθαντικούς και ταλαντούχους μαθητές και τους εμπνευσμένους εκπαιδευτικούς τους για τα έργα και το κείμενό τους, που μας πλημμύρισαν φαντασία και χρώμα, χαρά και αγάπη, αισιοδοξία και φως!

Κείμενο του αδελφού Γυμνασίου

Διάδραση με το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αθηνών