Η περιβαλλοντολόγος κ. Μαρία Σαλωμίδη στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αθηνών!

Διατηρεί το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αθηνών το εφετινό πρόγραμμα συναντήσεων με προσωπικότητες της Επιστήμης, της Τέχνης και της Λογοτεχνίας; Βεβαίως! Την Πέμπτη, 2 Απριλίου, η κ. Μαρία Σαλωμίδη, περιβαλλοντολόγος, ερευνήτρια του Ινστιτούτου Ωκεανογραφίας στο Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ), «συνάντησε» τους μαθητές του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Αθηνών μέσα από την διαδικτυακή πλατφόρμα στην οποία διεξάγονται και τα σχολικά μαθήματα σε προσαρμοσμένο ωρολόγιο πρόγραμμα. Μέσα από την πλούσια φωτογραφική συλλογή της σε αρχείο παρουσίασης και με τον ζωντανό (κυριολεκτικά και μεταφορικά) προφορικό λόγο της, μετά από εισαγωγή στο θέμα «Θαλάσσιο περιβάλλον», μας ξενάγησε στον «μαγικό βυθό» της Μεσογείου, στον πλούτο των ελληνικών θαλασσών σε ψάρια και σε χλωρίδα, εστιάζοντας στους κινδύνους από την υπεραλίευση και τη ρύπανση. Μας εξήγησε τις ενδείξεις του καθαρού θαλάσσιου νερού και, κυρίως, τη στενή σύνδεση της θάλασσας και των ακτών με τη ζωή μας στη στεριά και την υγεία μας. Την παρουσίαση της κ. Σαλωμίδη παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του σχολείου. Είχαν μάλιστα πολλές και ενδιαφέρουσες ερωτήσεις, οι οποίες ήδη καταγράφονται για να απαντηθούν σε μία επόμενη -ελπίζουμε σύντομα- συνάντηση!