Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Το σχολείο ξεκινά τα μαθήματα της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (ΣΕΑΕ), δηλαδή μαθήματα με τηλεδιάσκεψη. Τα μαθήματα αυτά θα γίνονται παράλληλα με αυτά της ασύγχρονης, δηλαδή με αυτά της ηλεκτρονικής τάξης και της ιστοσελίδας. Οι τεχνικές προϋποθέσεις της ΣΕΑΕ είναι ένας υπολογίστης πιθανώς και smartphone που διαθέτουν τουλάχιστον μικρόφωνο. Μέσω του συστήματος myschool θα λάβετε το σύνδεσμο κάθε καθηγητή, τον οποίο θα αντιγράψετε στο φυλλομετρητή σας (browser). Έτσι θα μπορείτε κάθε φορά να εισέρχεστε στην εικονική τάξη του συγκεκριμένου καθηγητή τη συγκεκριμένη ημέρα και ώρα σύμφωνα με το πρόγραμμα. Το ημερήσιο πρόγραμμα είναι τέσσερις (4) ώρες. Οι σύνδεσμοι των καθηγητών είναι μοναδικοί και για αυτό το λόγο δεν είναι ανακοινώσιμοι παρά μόνο στους μαθητές.

Παράλληλα συνεχίζουμε να δουλέυουμε και με την ηλεκτρονική τάξη και με την ιστοσελίδα. Σημειώνουμε εδώ ότι τα μαθήματα είναι κατά βάση επαναληπτικά. Ακόμη και αν προχωρήσει η ύλη σύμφωνα με την κρίση κάθε καθηγητή, ως διδαγμένη ύλη θεωρείται αυτή που έχει καταγραφεί στο βιβλίο ύλης μέχρι την ημέρα που έκλεισαν τα σχολεία.

Πρόγραμμα Τρίτης 31/3/2020

8:15: κ. Αδαμόπουλος Α1 και Α2, Αρχαία Ελληνικά