Ενημερωτική δράση με θέμα “Η συνέλευση των παιδιών”

Τη Δευτέρα 25/9/2023, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δράση με θέμα την συνέλευση των μαθητών στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και πώς αυτή πρέπει να πραγματοποιείται στο πλαίσιο των δημοκρατικών διαδικασιών του σχολείου. Η δράση υλοποιήθηκε από τον κο Γιώργο Μόσχο (Νομικός, πρώην Boηθός Συνήγορος του Πολίτη/ Συνήγορος του Παιδιού και ιδρυτικό μέλος της ΠΡΩΤΑ12) ο οποίος επισκέφθηκε το σχολείο μας έπειτα από πρόσκληση του συλλόγου διδασκόντων.
Στην δράση συμμετείχαν οι μαθητές της Γ τάξης Γυμνασίου, την παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί του σχολείου και βασίστηκε στον πρακτικό οδηγό «Η συνέλευση των παιδιών» για τη διοργάνωση μαθητικών συνελεύσεων στην Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση που έχει εκδώσει η ΠΡΩΤΑ12 (https://inart12.org).
Υπεύθυνοι για τον σχεδιασμό και οργάνωση της δράσης είναι οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν το μάθημα της Κοινωνική και Πολιτικής Αγωγής στην Γ΄ Γυμνασίου:
Μπαρούνη Φαίη ΠΕ91-ΠΕ02
Τσιόπτσιας ΜανώληςΠΕ03 – ΠΕ80 (Ιδρυτικό μέλος της ΠΡΩΤΑ12)