Φεβρουάριος 2023: Περιήγηση στο Μουσείο Μπουζιάνη

Το Σάββατο 11/02/2023, ομάδα μαθητών και μαθητριών των Γ΄ γυμνασίου και Α΄ λυκείου, κατεύθυνσης εικαστικών, μαζί με γονείς / κηδεμόνες και καθηγήτριες, είχαμε τη χαρά να περιηγηθούμε στους χώρους του Μουσείου Μπουζιάνη. Ξεναγηθήκαμε στην πολύ ενδιαφέρουσα περιοδική έκθεση με νεανικά έργα του Αλέκου Φασιανού, από τη Διευθύντρια του Μουσείου κυρία Ελένη Κυπραίου, καθώς και από το συλλέκτη και συνεπιμελητή της έκθεσης, κύριο Κυριάκο Τσιφλάκο. Επίσης, η κυρία Κυπραίου μας έκανε την τιμή να μας ξεναγήσει σε τμήμα της μόνιμης συλλογής του Μουσείου, όπου θαυμάσαμε μερικά έξοχα σχέδια του Γιώργου Μπουζιάνη.

Ελπίζουμε να επαναλάβουμε αυτή την επίσκεψη και με τις υπόλοιπες τάξεις της κατεύθυνσης εικαστικών!